Nasza Wolna Szkoła dla Życia jest w swoim czwartym roku.

Dzieci są podzielone w trzy grupy: klasa 0-3,  klasa 4-5 oraz klasa 6-7-8.

W tej chwili mamy tylko miejsca w grupie środkowej.

 Robimy elementy podstawy programowej z elementami pedagogiki Waldorfskiej oraz pedagogiki Summerhill. 

System: dzieci są u siebie w domu, a jeden tydzień w miesiącu spędzają u nas w Bolkowie. Wtedy jest intensywna nauka! Jest 10 turnusów rocznie, przy czym pierwszy turnus jest wspólny dla całej szkoły. W tym roku we wrześniu robiliśmy tydzień słowiański w ośrodku na Czarodziejskiej Górze.

Ostatni turnus w czerwcu jest już po egzaminach. Wtedy wyruszamy na tydzień przygody.

.

W starszych grupach są trzy osoby prowadzące.

Tydzień trwa od niedzieli do niedzieli.

W każdym  pierwszym dniu po południu już są lekcje. 

 Dzieci śpią prywatnie u nas w domu. 

Egzaminy z geografii, biologii, matmy będą stopniowo w pierwszej połowie roku szkolnego,

Historia, Polski, Angielski, Informatyka (Niemiecki, Fizyka, Chemia, WOS) po kolei w drugiej 

 

Wyraźnie poinformujemy, że świadomie NIE uczymy wszystkich tematów, bo naszym zdaniem istnieje dużo treści zbędnych, nie wspierających rozwoju dzieci. Uważamy, że celem szkoły nie jest wkładanie dużo krótkotrwałej wiedzy i suchych faktów w dzieci, lecz rozwój osobisty, umiejętność uczenia się, znalezienia rozwiązań oraz umiejętności socjalne i artystyczne. Główną wagę kładziemy na prezentację z każdego przedmiotu, ponieważ prezentację wspierają: samodzielną pracę, wgłębianie się w temat, kreatywność, odwagę, dążenie do celu, wyrażanie się, pamięć. Poza tym dzieci uczą się od siebie na wzajem, gdyż każdy przedstawia swój temat innym kilka razy przed samym egzaminem.

Fundacja odpowiada tylko za zdawanie egzaminów, nie za najlepsze oceny. Fundacja współpracuje z wybraną szkolą i nie odpowiada za pozytywny przebieg egzaminów w innych szkołach.

 

Kontakt do rodziców musi być intensywny. Dlatego robimy spotkania i warsztaty. Chcemy wtedy głębiej porozmawiać o rozwoju dzieci, o wychowaniu, chcemy tworzyć wspólnotę, w której dzieci będą się czuły bezpieczne. 

 

W tym miejscu dwie historie  prawdziwe, które pokazują, że myślenie o maturze w wieku dziecięcym może być zbędne:

Jedna dziewczyna miała bardzo dobre oceny w szkole, ale nie chciała studiować. Pierwszy problem w rodzinie. Poszła - na fryzjerkę! Jak to? Co za porażka! Na egzamin po szkole fryzjerskiej wybrała trudną fryzurę, bo chciała pokazać, że jej zależy na artystycznym wyrazie, na czymś więcej. Nie udało jej się. Dostała trójkę. Inne dziewczyny, które wzięły byle jakie fryzury, miały piątki. W świadectwie stoi tylko liczba Trzy. CO TAKA LICZBA  WYRAŻA?

Inna dziewczyna poszła na pielęgniarstwo. W oddziałach hospicjum podczas studiów bardzo ją lubili, bo umiała odprowadzać umierających, otwierać im drogę - i wcale się nie bała. Na wszystkich oddziałach lubiano ją, bo się troszczyła o ludzi. Ze swoją mądrością pomagała ludziom pokonać lęki. Dano jej więcej zadań medycznych niż studentkom wolno, bo umiała. Na egzaminie coś jej nie wyszło (suche fakty, niepotrzebne w ogóle do codziennej pracy). Oceny trójki i dwójki.  Bez komentarza.

 

Pomysł prowadzenia szkoły w sposób turnusowy powstał dla dzieci, które są za młode, aby być w rozłące z rodzicami przez dłuższy czas, a jednak chcą skorzystać z edukacji domowej połączonej z pedagogiką waldorfską oraz pedagogiką Summerhill, i niestety mieszkają daleko od takich szkół w Polsce. Jest to świadomy kompromis, a jednocześnie początek Wolnej Szkoły dla Życia.

 

Uczymy tematycznie, czyli zajmujemy się przez tydzień tylko dwoma przedmiotami. 

Trzeba wiedzieć, że podczas nauczania domowego nie wszystkie przedmioty są wymagane! 

Aby gwarantować sukces i kameralną atmosferę, przewidujemy maksymalnie 14 dzieci w każdym turnusie. 

 

Dokumenty do pobrania i więcej informacji chętnie przez mail. 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.polskieradio.pl/80/1007/Artykul/2425588,Frau-Maria-spelnia-marzenia-reportaz-Doroty-JaskiewiczLebek

 

Nowy reportaż o naszej szkole... Bardzo dziękujemy Dorocie za cudowną pracę!!!!

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Broszurka Ralfa Roessnera

o Korzeniu Światła

po polsku

 

Z treści:

Rozważania duchowe.

O Historii i o Historii Ziemi.

Misja Korzenia Światłą dla ludzi.

Co jest takie nowe w Korzeniu Światła?

Praktyczne doświadczenia.

Wskazówki dla uprawy i przetwarzania.

 

Koszt: 35 zł plus 5 zł wysyłka krajowa.

Można zamówić telefonicznie, przez stronę lub fb.

 

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  

W każdą sobotę od 10.00 do 13.00 jest

TARG ROLNY w  Jeleniej Górze.

 

https://www.facebook.com/Targ-Rolny-G%C3%B3rskie-Smaki-1497575930570134

 

Bezpośrednio od rolników można kupić

wędliny, sery, warzywa, byliny, miód,

wegańskie pyszności, domowe pierogi i ciasta.

Bardzo polecamy zwiedzanie wieży.

 

No i zapraszamy po nasze specyfiki, czyli maści,

herbaty, sole ziołowe, korzeń światła! 

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Warsztaty cyrkowe w przyszłym roku będą od 26 czerwca do 3 lipca 2022 (dla młodszych) oraz od 19 do 25 czerwca (dla starszych).

z dwoma profesjonalistami!
Na zakończenie pokaz publiczny!
Codzienny trening przez co najmniej 4 godziny!
Zajęcia: żonglowanie, ekwilibrystyka, akrobatyka.
Koszt z noclegiem i pełnym wyżywieniem: 1200 zł.
Warunek: bardzo dobra sprawność fizyczna i koordynacja ruchu.


Wasi trenerzy:
Mateusz Czwojdziński - absolwent psychologii oraz filologii klasycznej i kultury śródziemnomorskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Od ponad 10 lat związany ze środowiskiem nowocyrkowym i performatywnym. Żongler, akrobata, reżyser i scenarzysta. Współorganizator projektu cyrkowego online CyrkOn. Członek zarządu Fundacji Cirka. Aktywnie współpracuje z artystami z kraju i zagranicy. Poza sceną projektant i konstruktor rekwizytów, głównie ogniowych oraz cyrkowych. Prowadzi warsztaty z zakresu sztuk cyrkowych, ruchu oraz ćwiczeń choreograficznych.
Antoni Borodziuk – akrobata, żongler, trener akrobatyki, aktor teatralny i cyrkowy, czynny zawodnik sportowy. Pięć lat temu rozpoczął swoją przygodę z Cyrkiem w Państwowej Szkole Sztuki Cyrkowej (PSSC), którą ukończył ze specjalizacją akrobatyczną - skoki na trampolinie. Po ukończeniu PSSC został zawodnikiem w klubie AZS Warszawa z którym dwa lata później zajął ósme miejsce na Mistrzostwach Polski w skokach na trampolinie. Na co dzień jest trenerem akrobatyki w klubie Gym and Fun gdzie przygotowuje młodzież do zawodów. Współtworzy Rympau Duo, cyrkowy duet artystyczny, z którym uczestniczył w programie Mam Talent oraz występował na wielu prestiżowych festiwalach.

https://www.facebook.com/antek.borodziuk
https://www.facebook.com/RympauDuo
Oczywiście my, Maria i Josefus jesteśmy dla Was do dyspozycji. My  Was budzimy muzyką, witamy z Wami dzień w ogrodzie, zapalimy ognisko, opowiadamy baśnie wieczorem, śpiewamy z Wami- tak jak u nas tradycyjnie to bywa.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Warsztaty letnie BYĆ I CZUĆ 2022:

 

1. Podstawowe od 10 do 17 lipca  (dla młodszych)

2. Niemiecko-polskie od 24 do 31 lipca 

3. zaawansowane od 7 do 14 sierpnia (dla starszych)

Przyjmujemy dzieci POWYŻEJ 9 ROKU ŻYCIA!!!!

 

Żadnych atrakcji w sensie dzisiejszym. Spotykasz się ze sobą i z przyrodą. Pokonujesz lęki. Przed wysokością. Przed ciemnością. Przed nieznanym. 
Jesteś TU i TERAZ. 

Bez telefonu. Bez selfie. Po prostu jesteś.

Ćwiczysz zaufanie. Strugasz. Wchodzisz na drzewa. Idziesz w wodzie przez pary godzin. Śpisz pary razy po gołym niebem. Grzebiesz w ogniu. Wędrujesz. Czujesz, że żyjesz.

 

Informacje:

Dzieci nocują w naszym domu w pokojach 3-5 osobowych (albo częściowo w ogrodzie...). Jedną noc śpimy w lesie.

Prosimy przynieść: karimatę, śpiwór (dla nocowania poza naszym domem), termos, dobre buty i spodnie, kurtkę przeciwdeszczową, dobry nóż, 1 parę starych butów, które mogą się całkowicie niszczyć podczas chodzenia w rzece (lub gumowce, ale butami lepiej się chodzi, lub kroksy), buty zmienne dla bycia w domu, strój kąpielowy, czapkę na słońce.

PODCZAS WARSZTATÓW OBOWIĄZUJE CAŁKOWITY ZAKAZ TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH I TYM PODOBNYCH URZĄDZEŃ!!!! Dzieci mogą dzwonić do rodziców wieczorem z naszych komórek lub z domowego. Jeden z dorosłych zawsze ma telefon WYŁĄCZONY ze sobą, żeby mieć możliwość przywołania ratunku w razie wypadku. Dorośli także nie odbierają żadnych telefonów podczas kolonii, tylko wieczorem na godzinę (19-20). Prosimy dzwonić do dzieci tylko wtedy, kiedy naprawdę jest to konieczne!!!

Chodzi o to, żeby być tu i teraz, i to w całości. Zdjęcia, filmy itp. są dla popisania się. NIE chodzi nam o to!!! „To, co jest istotne, nie jest widoczne dla oczu.” Powiedział Lis do Małego Księcia.

Będzie też trochę czekoladki lub lodów, ale głównie staramy się zaspokoić głód cukrowy owocami i bakaliami.

Kilka słów o programie J.

Jak zrobić ogień w mokrym lesie?  /   Rano przywitać słońce na boso w ogrodzie.  /   Odkryć ruiny bardzo starych, poniemieckich budowli oraz zamku. /Znaleźć tajemnicze miejsca w terenie oznaczone na mapie. /  Być w jaskini nieturystycznej (z osobą odpowiedzialną) w ciszy i ciemności. Czuć Matkę Ziemię, która nas nosi codziennie./ Słuchać odgłosy nocy... /  Chodzić potokiem, być w elemencie wody przez dłuższy czas./ Robić podpłomyki w popiołu ogniska. /  Smażyć chipsy z pokrzywy na ognisku.

Zrobić olej ziołowy dla zmęczonych nóg. /  Śpiewać indiańskie piosenki i słuchać niezwykle historie przy ognisku. /Zrobić swój amulet. /  Jakie zioła można jeść? /  Strugać swój kij na wędrówki i nie tylko.

Cieszymy się na Was! 
 

Maria i Josefus Zuchantke

Zgłoszenia: maria.zuchantke@hotmail.com,/ 668591721. /facebook.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Tutaj jest siedziba naszej nowej Fundacji: GOLDTAU. Fundacja Złota Rosa.

Tutaj odbędą się warsztaty, koncerty, wystawy.

A przede wszystkim: projekt Wolnej Szkoły dla Życia. 

 

Dziękujemy całym sercem wszystkim istotom, ludziom, aniołom,

którzy się przyczynili do tego

i dalej wspierają nasz projekt!

W marcu 2021 nasza Fundacja dzięki wielu ludziom mogła kupić dom!

W czerwcu powstała wielka altanka dla warsztatów, a remont dachu jest w trakcie. 

 

Kto chce nas wspierać - zapraszamy!

 

Konto Fundacji:

GOLDTAU.Fundacja Złota Rosa. ul. Tadeusza Kościuszki 11, 59-420 Bolków.

PL 42 8647 1059 0420 6666 2000 0001 

 

BIC POLUPLPRXXX 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Reportaż o nas:))) można posłuchać bez zalogowania się, kliknąc na głośnik malutki w prawym rogu okienka.

 

http://www.polskieradio.pl/80/1007/Artykul/1650359,Pomiedzy-nami-reportaz-Doroty-JaskiewiczLebek

 

Wykładzik Marii o Korzeniu Światła: 

https://www.youtube.com/watch?v=XeKaGOOpYOk&t=920s

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Erlebniswoche/ Tydzień BYĆ I CZUĆ  Juli/lipiec 2018