Maria Zuchantke

 

Ur. w 1967 r. w Berlinie. Od 2000 r. mieszkam w Polsce. Jestem nauczycielką języka niemieckiego i muzyki. Z mężem Josefusem wychowałam czworo  dzieci, aktualnie została z nami najmłodsza (17 lat). Gram na skrzypcach, na pianinie, komponuję, śpiewam własną poezję. 

 

Odkrycie i rozwój twórczości w ludziach, wspieranie dzieci w tym, kim są, czego same szukają; odkrycie ich istot, ich pasji; pomoc w odpalaniu ich własnego ognia- to jest moim największym szczęściem.

 

 

Od założenia Fundacji i prowadzenia Wolnej Szkoły dla Życia realizuję swoje marzenie życiowe.    

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Josefus Zuchantke

 

Ur. w 1948r. Studiowałem ekonomię oraz filozofię w Berlinie, pracowałem jako nauczyciel oraz w przemyśle metalowym. Długoletnia praca w zakładzie naturalnej kosmetyki i leków stała się dla mnie bramą do kosmosu roślin. Oprócz tego badam różne zagadnienia historii polsko- niemieckiej. 

Od 20 lat mieszkam i pracuję w Polsce niedaleko Karkonoszy na Dolnym Śłąsku. 

Centrum mojej pracy jest uprawa, przetwarzanie i rozpowszechnianie Korzenia Światła (Dioscorea batatas). W roku 2004 poznałem tę cudowną roślinę energii światła - i od tego czasu pracuję z nią.  

Organizuję warsztaty poświęcone wytwarzaniu własnych domowych leków i kosmetyków na bazie roślin. Poza tym oferuję warsztaty na tematy historyczne (szczególnie o Polsce) oraz  warsztaty na temat Korzenia Światła.

Z Marią prowadzę Wolną Szkołę dla Życia. Moją specjalnością jest malowanie akwarelami. Uczę przy tym uważność, estetykę, postrzeganie istoty i energii kolorów.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Joanna jest mamą Ezau, Ronji i Boaz w edukacji domowej od 2020/21 roku. Dzieci są dwujęzyczne niderlandzko-polskie. W 2020 cala rodzina przeprowadziła się z Niderlandów do Polski, na wieś niedaleko Słubic, gdzie własnoręcznie budują gospodarstwo ekologiczno-edukacyjne z kozami nubijskimi i końmi. 

Joanna jest gorącą zwolenniczką naturalnego, zrównoważonego życia z uszanowaniem zasobów planety i ludzi. Swoja pasje wprowadza w życie ucząc młode pokolenia, m.in. wykłada na Uniwersytecie w Groningen (NL) zagadnienia z zakresu pomiaru i zarządzania w zrównoważonym rozwoju firm i organizacji na fakultecie Ekonomii i Biznesu. Joanna jest też konsultantem Ekonomii Wspólnego Dobra (ECG, www.Ecogood.org) i w tym zakresie tworzy dla organizacji i firm zrównoważony bilans wyników w, którym pieniądz jest środkiem a nie celem samym w sobie.

Począwszy od 2020, Joanna jest dyplomowanym arteterapeutą tzn. przy pomocy warsztatów i indywidualnych sesji pomaga odkrywać własną naturalną ścieżkę poprzez rysowanie, malowanie i pracę z gliną. Jako członek The American Art Therapy Association propaguje arteterapie jako proces tworzenia i podniesienia poziomu dobrostanu osób w każdym wieku (dobrostanu fizycznego, umysłowego i emocjonalnego). Arteterapia opiera się na założeniu, że proces twórczy służący auto ekspresji pomaga ludziom rozwiązywać problemy i konflikty, rozwijać umiejętności interpersonalne, kierować własnym zachowaniem, redukować stres, podnosić samoocenę i samoświadomość oraz osiągać wgląd. Arteterapia w takim rozumieniu integruje różne pola ludzkiego rozwoju; łączy sztuki wizualne (rysunek, malarstwo, rzeźba i inne formy wizualne) oraz wiedzę o procesie twórczym z modelami doradztwa personalnego i psychoterapią (Malchiodi, 2006).

W Wolnej Szkole Życia, Joanna prowadzi grupę Mini 0-3, w której uczestniczą tez Ronja i Boaz. 

 

Gabriela Kozicka po prostu Gabi, ur. w 1966 r w Jaworze.
Studiowałam Leśnictwo i Socjologię, skończyłam kursy zielarskie i Bóg wie co jeszcze :-)
Jestem mamą Magdy, która od urodzenia jest dla mnie najlepszym nauczycielem i jestem jej za to bardzo wdzięczna.
Moje życie to droga cudów: 
w realizowaniu marzeń - min. rejsy na żaglowcach, podróże z odkrywaniem różnorodności świata i mieszkanie na wsi w drewnianym domu przeniesionym z Podlasia, 
w odkrywaniu piękna natury - zielarstwo, naturoterapia, miłość do każdego stworzenia, 
w doświadczaniu odczuwania w relacjach z ludźmi - nauka zrozumienia, szacunku, akceptacji, miłości bezwarunkowej, wybaczania, wdzięczności etc , 
w byciu tu i teraz - radość z każdej chwili i pochwała życia.
Cały czas jestem ciekawa, otwarta na nowe, i cały czas się uczę. 
Od listopada 2019  razem z Marią i Josefusem biorę udział w projekcie Wolnej Szkoły w Bolkowie. Ogarniam kuchnie, pomagam w lekcjach z biologii, chemii, geografii, dzielę się słowiańską radością, umiejętnością uważności i czuciem sercem a, jako "babunia" czasami czytam wieczorami legendy polskie.
Od września 2021 już tylko dorywczo pomagam w szkole, ponieważ bardzo mocno wzięłam się za zbieranie i robienie leczniczych herbat, z którymi jeżdżę po różnych alternatywnych targach. Tam także rozprowadzam Josefusa cudne środki zdrowia i rozpropaguję szkołę :).
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

W grupie najmłodszych zawsze, a w grupach starszych na zmianę 

towarzyszy nam cudowna

Bernadetta Borodziuk.

Niezwykle doświadczony pedagog waldorfski.

Specjalista Body percussion.

Tworzy kolorowe cuda z dziećmi, śpiewa, tańczy z nimi.

https://www.facebook.com/bernadetta.borodziuk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Erlebniswoche/ Tydzień BYĆ I CZUĆ  Juli/lipiec 2018