Kolegium Wolnej Szkoły dla Życia

                         - stan na 01/2022 -

 

 

Maria Ulrike Zuchantke

Urodziła się i wychowała w Berlinie Wschodnim, mężatka z Josefusem, czwórka dzieci, dyplomowana nauczycielka muzyki i niemieckiego, studia podyplomowe z edukacji waldorfskiej, w Polsce mieszka od 2000 roku. Jako założycielka i osoba odpowiedzialna za Wolną Szkołę dla Życia jest osobą kontaktową dla wszystkich - dzieci, współpracowników i rodziców. Zajmuje się muzyką, rysunkiem form, matematyką, językiem polskim, angielskim i historią, a także porannym kręgiem i wieczorną opowieścią.

 

 

Josefus Zuchantke

Dzieciństwo i młodość w małej wiosce niedaleko Frankfurtu nad Menem, później studiował ekonomię i filozofię w Berlinie i pracował jako wykładowca, aktor i w przemyśle; po zjednoczeniu Niemiec był wychowawcą w szkole Waldorfskiej we Frankfurcie nad Odrą. U boku swojej żony, jest współzałożycielem Wolnej Szkoły dla Życia. Jego główne obszary pracy to matematyka, chemia, fizyka, historia, malarstwo akwarelowe oraz praca praktyczna.

 

 

Gabriela Kozicka

Od czasu do czasu pomaga w chemii, biologii i geografii, prowadzi prace ręczne oraz prace w ogrodzie, a czasem także kieruje kuchnią. Studiowała leśnictwo i socjologię, długo mieszkała pod Warszawą, dużo i z wielkim oddaniem zajmuje się ziołami leczniczymi. Aktualnie tylko czasami pomaga w szkole, ponieważ jeździ po jarmarkach ze swoimi herbatami i Josefusa środkami zdrowia i rozmawia z ludźmi o zdrowiu i naszej szkole :)

 

 

Bernadetta Borodziuk

Tuż przed Bożym Narodzeniem 2020 przyjechała do nas z plecakiem pełnym 20-letniego doświadczenia jako nauczycielka własnego przedszkola waldorfskiego w Krakowie. Jest także nauczycielką muzyki, gra na instrumentach perkusyjnych z dziećmi, a do lata prowadzi razem z Joanną Guść naszą najmłodszą grupę.

 

 

Joanna Guść

Urodzona w Poznaniu, po ukończeniu studiów (prawo i zarządzanie) wyjechała do Holandii. Uzyskała doktorat z alternatywnych nauk rolniczych i pracuje ze studentami nad alternatywnymi koncepcjami rolnictwa na Uniwersytecie w Groningen. Stamtąd po 20 latach wróciła do Polski z mężem Holendrem i trójką dzieci. Wraz z Bernadettą pracuje od marca z najmłodszą grupą.

Erlebniswoche/ Tydzień BYĆ I CZUĆ  Juli/lipiec 2018